В днешно време фойерверките са се превърнали в незаменима част от почти всяко събитие – сватби, годишнини, рождени и имени дни, концерти, фестивали, събори, различни представления, модни ревюта, частни партита, състезания и дори празници като Нова година. Уникалността и красотата на пироефектите и илюминациите е като истински спектакъл. С фойерверките всяко едно събитие може да има онзи завладяващ, неповторим и съвършен край. Тъй като всички знаем това, днес ще обърнем внимание на по-малко известното. Ще ви разкажем за историята на фойерверките. Ще акцентираме на няколко любопитни и интересни факта за тях. Ако искате да разберете всичко, прочетете материала докрай.
Историята на фойерверките започва…
Историята на фойерверките датира от около 2000 години пр.н.е. (преди новата ера). За първи път се появяват в Китай, където хората започнали да правят бомбички – хвърляли бамбукови стъбла в огнени ями. Твърденията са, че основната цел била да се получи шум, който да гони злите духове.
Китайски алхимици доразвили идеята към 600 г. преди Христа и получили барут от вещества като сяра, калий и въглен, които поставяли в бамбука и ги запалвали. Години по-късно използването на барута било и за военни цели. С течение на времето различни култури правили редица експерименти с барута и фойерверките започнали да се появяват във все повече и повече страни.
Например, през Средновековието Великобритания и Италия произвеждали фойерверки (без бамбук) за различни празници и поводи като коронации, рождени дни и кралски сватби. Появата на фойерверките в Америка датира от 1776 година. През 1830 г. италианците усъвършенствали фойерверките като комбинирали метали с експлозиви и получавали цветна заря.
Любопитни и интересни факти за фойерверките
Дойде ред да разкажем и малко факти, които са доста интересни и любопитни. Знаете ли, че…
- Твърдения сочат, че най-големият потребител на фойерверки в света е компанията Walt Disney (Уолт Дисни).
- Първите фойерверки са били само оранжеви и бели. През Средновековието се постигат нови цветове като за целта са добавяни различни соли. Най-трудният цвят за създаване е бил синият.
- Китай все още произвежда приблизително 90% от фойерверките в света.
- През 1292 година фойерверките пристигат в Европа, когато Марко Поло ги донася от Китай.
- Думата фойерверки на японски е „hanabi“ и означава „огнено цвете“.
- Новогодишните тържества в Хонг Конг през 1996 година са отбелязани с поредица от фойерверки, която трае цели 22 часа.
Рекордът за най-големия фойерверк се състои от 66 326 фойерверки. Постигнат е през 2006 година в Португалия.